Методичні рекомендації щодо вивчення предметів у початковій школі 2016 - 2017 н.р. (перейдіть за посиланням)
https://docs.google.com/document/d/1wFinyhtjW95iz6OAy0wdttrtFu5gT32oZ8xF0XNfp_Y/edit
Особливості організації навчально-виховного процесу в початкових класах загальноосвітніх навчальних закладів у 2016 - 2017 навчальному році
(перейдіть за посиланням)
https://docs.google.com/document/d/1fpgacliX4O3PUa57NscmOBciTyJ1ERPQAFhA6VqbDW4/edit#heading=h.gjdgxs
Орієнтовні вимоги до контролю та оцінювання навчальних досягнень учнів початкової школи (перейдіть за посиланням) https://docs.google.com/document/d/1xiJ6w6gzrTIS-kyCUfUiqEH0O-GsPJfOFNVSOIP6ivg/edit
Урок природознавства у 1 класі
Тема: Домашні
улюбленці.
Мета:
освітня:
• формувати в учнів уявлення про різноманітність домашніх тварин;
• закріпити знання про їх значення для людини;
• ознайомити учнів з життям та повадками собак, котів, папуг, риб, які найчастіше утримуються в домашніх умовах.
розвивальна:
• розвивати в учнів практичні уміння та навички спостереження й догляду за життям тварин удома.
виховна:
• виховувати відповідальність за тих тварин, життя яких залежить від уваги і догляду за ними з боку людини.
Обладнання: презентація, фотографії із зображеннями тварин: собак і кішок різних порід, папуг, морських свинок, хом’яків, акваріумних рибок, ілюстрації зображень природи, гра «Склади тваринку» (картки).
Мета:
освітня:
• формувати в учнів уявлення про різноманітність домашніх тварин;
• закріпити знання про їх значення для людини;
• ознайомити учнів з життям та повадками собак, котів, папуг, риб, які найчастіше утримуються в домашніх умовах.
розвивальна:
• розвивати в учнів практичні уміння та навички спостереження й догляду за життям тварин удома.
виховна:
• виховувати відповідальність за тих тварин, життя яких залежить від уваги і догляду за ними з боку людини.
Обладнання: презентація, фотографії із зображеннями тварин: собак і кішок різних порід, папуг, морських свинок, хом’яків, акваріумних рибок, ілюстрації зображень природи, гра «Склади тваринку» (картки).
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
1. Привітання
- Діти,
до нас на урок завітали гості. Поверніться, будь ласка, до наших гостей і привітайтеся.
2. Психотренінг.
Створення емоційного настрою (на дошці усміхнене сонечко)
- До нас завітало сонечко, воно нам посміхається.
- Посміхнімось у відповідь сонечку, один одному та
висловимо впевненість у своїх знаннях: у мене все вийде добре на уроці; я
впораюсь з будь-яким завданням; у мене буде гарний настрій.
3. Гра «Я почну, а
ти закінчи…»
- Сьогодні по дорозі до школи я бачив (бачила) …
4. Вправа «Погода». «Юні синоптики»
— Яка
зараз пора року?
— Який
місяць?Чому
він так називається?
Слово
надається синоптикам:
— Яке
число?
— Тепло
чи холодно надворі?
— Який
стан неба?
— Яка
температура повітря?
— Чи
були сьогодні протягом дня опади?
Слово
надається спостерігачам за народними прикметами.
Народні
прикмети:
1. Довгі
бурульки в кінці лютого – до довгої весни.
2. Лютий
багатий снігом – квітень буде щедрий на воду.
3. У
лютому багато інею – влітку буде багато роси й меду.
II. Актуалізація
опорних знань
Кубування.
1.
Види тварин.
2.
Чим дикі тварини відрізняються від свійських?
3.
Які істотні ознаки комах?
4.
Яких ви знаєте комах?
5.
Завдяки чому риби плавають?
6.
Чим птахи відрізняються від інших тварин?
Кросворд
1.Який
домашній птах має гребінь, але не може ним причесатися?(Півень)
2.
Без води не може жить, має рот, а все мовчить.(Риба)
3.
Які птахи прилітають навесні до нас першими?(Граки)
4. У
назві якого птаха є число 40?(Сорока)
5.
Чим звірі вигодовують своє потомство? (Молоко)
6.
Частина тіла комах. (Груди)
7.Чим
вкрите тіло риб? (Луска)
III. Повідомлення теми та мети уроку
Сьогодні у нас незвичайний урок,
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну Природу, в країну чудову,
Що нас чекає — нам ще не відомо.
— Сьогодні в нас, без сумніву, незвичайний урок. Ми здійснимо цікаву подорож на незвичайному потязі. Разом з нами подорожуватимуть всім знайомі незнайомці. Хто ж це?
** Картинка-загадка
(До---маш---ні----у---люб---лен----ці)
-Тема
нашого уроку: «Домашні улюбленці. Як потрібно доглядати за домашніми
улюбленцями»
Вправа
«Передбачення»
-
Спробуйте
здогадатись, про що будемо говорити на уроці?
** Слайд 1
—
Кого ж ми називаємо домашніми улюбленцями?
— Відгадайте загадки.
Як маленький – дзявкотить,
Як великий – гавкотить.
Може дім охороняти
Та чужинців відганяти.
Давня вовкова родина,
Та найкращий друг людини. (Собака.)
— Відгадайте загадки.
Як маленький – дзявкотить,
Як великий – гавкотить.
Може дім охороняти
Та чужинців відганяти.
Давня вовкова родина,
Та найкращий друг людини. (Собака.)
— Собаки займають свої місця у вагоні потяга.
Ніжно
лащиться до ніг,
Носить повідок від бліх.
Довгі вуса, хитрий хвіст,
Муркотіти має хист! (Котик)
Носить повідок від бліх.
Довгі вуса, хитрий хвіст,
Муркотіти має хист! (Котик)
- Запрошуємо котиків подорожувати на нашому незвичайному потязі.
Як
веселка кольоровий,
має здібності до мови.
Слово птаху лиш скажіть,
він його повторить вмить. (Папуга)
має здібності до мови.
Слово птаху лиш скажіть,
він його повторить вмить. (Папуга)
— Запрошуємо у вагон папуг.
І
в морі не купаються,
Нема на них щетинки,
Та
всі їх називають
Морські ... (Свинки)
—Морських свинок запрошуємо до нашого потягу!
Народилось їх багато,
Є в них мама, є в них тато.
Менші, ніж заморські свинки,
Ці пухкі, малі тваринки. (Хом'яки)
—Морських свинок запрошуємо до нашого потягу!
Народилось їх багато,
Є в них мама, є в них тато.
Менші, ніж заморські свинки,
Ці пухкі, малі тваринки. (Хом'яки)
Що
за хатка-дивина?
З скла прозорого вона.
Табунцями, як у річці,
рибки плещуться в водичці. (Акваріум)
З скла прозорого вона.
Табунцями, як у річці,
рибки плещуться в водичці. (Акваріум)
-Хом’яків та акваріумних
рибок також запрошуємо зайняти вагони.
— Перше знайомство пройшло успішно. Усі пасажири на місцях. Наш потяг вирушає у путь.
(Звучить стукіт коліс
потяга)
Робота над темою уроку.
1.
Вступне слово вчителя
—
Тварини, які живуть поруч із людиною, дають їй радість. Вони звикли до людей.
Чи достатньо уваги ми їм приділяємо? Чи комфортно їм поряд із нами? Чи
здогадуємося ми про їх бажання?
—
Хатні тварини створюють у будинках затишок. Людина годує своїх улюбленців,
піклується про них. Важливо правильно обрати хатнього улюбленця. Багатьом
хатнім тваринам потрібно зовсім мало місця, а іншим потрібна велика територія.
Перша зупинка «Собаки»
Собаки…Скільки їх і які вони різні! Є зовсім маленькі:
вони вміщуються на долоні і важать не більше 500 г. Є велетні приблизно 90 кг.
Собаки першими з усіх тварин стали свійськими. А скільки різних професій у
собак – і сторож, і поводир, і геолог, і санітар, і альпініст, і сапер, і
мисливець, і космонавт, і артист. Собака найвірніший і найвідданіший друг
людини. Собаки бувають різними: службовими, мисливськими, декоративними і, на
жаль, бродячими. До
службових собак належить вівчарка.
·
Слайд «Службові собаки»
— Вівчарки розумні, сильні. Вони служать на кордоні, охороняють заводи, склади, шукають злочинців і наркотики, допомагає пастухам випасати худобу.
Собаки допомагають і рятівникам, і пожежникам. Глухий далматинець на кличку Софі врятував п’ятирічку дівчинку, що тонула у річці.
— Вівчарки розумні, сильні. Вони служать на кордоні, охороняють заводи, склади, шукають злочинців і наркотики, допомагає пастухам випасати худобу.
Собаки допомагають і рятівникам, і пожежникам. Глухий далматинець на кличку Софі врятував п’ятирічку дівчинку, що тонула у річці.
·
Слайд «Мисливські собаки»
—Мисливські
собаки - гончаки, лягаві, лайки - допомагають людям на полюванні. Лайки є ще і
їздовими собаками. Є ще декоративні породи собак: пудель, пекінес, мопс,
чіхуахуа.
·
Вчитель: Собаки- гарні сторожи. Жодна домашня
тварина не прив’язана до людини так,
як собаки. У Парижі поставлений пам’ятник сербернару Баррі, який врятував 39
людей, що заблукали в Альпах під час сніжних бур. На далекій Алясці стоїть
пам’ятник вожаку упряжки Бальду, який доставив вчасно ліки і врятував багато
дітей. У Берліні є пам’ятник собаці – провіднику сліпих. У народі існує прикмета:
«Коли собака качається, то буде вітер або хуртовина».
Слайд «Кішки»
—Кішки - дивовижні тварини, ласкаві, ніжні, із шовковистою шерстю
й очима, що світяться вночі. Кішки мають витончений слух, вони чистухи— можуть умиватися кожної години. Ходять нечутно, бо при ходьбі ховають кігті й наступають тільки на подушечки лапок. Кішка цінна тим, що полює на гризунів. У народі існують прикмети: «Коли кіт ховаєтьсяв тепле, буде великий мороз. А коли кішка вмивається – будуть гості».
—Кішки - дивовижні тварини, ласкаві, ніжні, із шовковистою шерстю
й очима, що світяться вночі. Кішки мають витончений слух, вони чистухи— можуть умиватися кожної години. Ходять нечутно, бо при ходьбі ховають кігті й наступають тільки на подушечки лапок. Кішка цінна тим, що полює на гризунів. У народі існують прикмети: «Коли кіт ховаєтьсяв тепле, буде великий мороз. А коли кішка вмивається – будуть гості».
Слайд «Папуги»
— Папуги – одні з найкрасивіших екзотичних птахів, яких приручила людина. Вони дивують своїми розумовими здібностями і веселою вдачею. Папуги можуть імітувати різноманітні звуки від голосу людини до шуму працюючих побутових приладів. Роблять це вони за допомогою рота, бо голосових зв’язок у них немає. Папуги живуть довго (25-100 років). До Червоної книги занесений папуга жако.
— Папуги – одні з найкрасивіших екзотичних птахів, яких приручила людина. Вони дивують своїми розумовими здібностями і веселою вдачею. Папуги можуть імітувати різноманітні звуки від голосу людини до шуму працюючих побутових приладів. Роблять це вони за допомогою рота, бо голосових зв’язок у них немає. Папуги живуть довго (25-100 років). До Червоної книги занесений папуга жако.
Слайд «Морські свинки»
—Морські свинки – добродушні й симпатичні тварини. Якщо до них турботливо ставитися, вони стають зовсім ручними. Незважаючи на свою назву, вони не є навіть далекими родичами справжніх свиней. На волі ця рослиноїдна тварина ховається у траві. Це нічна тваринка, уночі вони спілкуються за допомогою гучного свисту.
—Морські свинки – добродушні й симпатичні тварини. Якщо до них турботливо ставитися, вони стають зовсім ручними. Незважаючи на свою назву, вони не є навіть далекими родичами справжніх свиней. На волі ця рослиноїдна тварина ховається у траві. Це нічна тваринка, уночі вони спілкуються за допомогою гучного свисту.
Слайд «Хом’яки»
—Хом’яки - добре приручаються і живуть у домашніх умовах. Випускати цих звіряток у кімнату не рекомендується: надто великий ризик, що вони загубляться або потраплять комусь під ноги. Догляд за хом’яком досить простий, що до їжі вони невибагливі. Щоб виростити його здоровим, потрібно дотримуватись правил гігієни та годувати різноманітною їжею.
—Хом’яки - добре приручаються і живуть у домашніх умовах. Випускати цих звіряток у кімнату не рекомендується: надто великий ризик, що вони загубляться або потраплять комусь під ноги. Догляд за хом’яком досить простий, що до їжі вони невибагливі. Щоб виростити його здоровим, потрібно дотримуватись правил гігієни та годувати різноманітною їжею.
Слайд «Акваріумні рибки»
—Акваріумні рибки. Батьківщина золотих рибок — Китай. Китайські імператори тримали їх у своїх палацах і не дозволяли вивозити дорогоцінних рибок з країни. Вони вважали, що екзотичні рибки наділені магічною силою. Хто володіє такою рибкою, той володіє розумом, успіхом, має можливість здійснювати свої бажання. (Звучить стукіт коліс потяга)
—Акваріумні рибки. Батьківщина золотих рибок — Китай. Китайські імператори тримали їх у своїх палацах і не дозволяли вивозити дорогоцінних рибок з країни. Вони вважали, що екзотичні рибки наділені магічною силою. Хто володіє такою рибкою, той володіє розумом, успіхом, має можливість здійснювати свої бажання. (Звучить стукіт коліс потяга)
-Наш потяг прибув до станції «Ігроленд».
Слайд «Ігроленд»
2. Станція «Ігроленд» (учні імітують поведінку тварин)
Слон звіряток на полянку На зарядку вивів зранку
Знають всі давно, малята,
Любить котик пострибати,
Вигнути дугою спинку,
Потягнутись на хвилинку.
2. Станція «Ігроленд» (учні імітують поведінку тварин)
Слон звіряток на полянку На зарядку вивів зранку
Знають всі давно, малята,
Любить котик пострибати,
Вигнути дугою спинку,
Потягнутись на хвилинку.
Цуценятко не дрімає:
Лапки вгору підіймає
Ногу вліво, ногу вправо,
Фізкультурні робить вправи.
Папужка теж не ловить гав:
Крильця в сторони підняв,
Вгору – вниз ними махає,
Наче в джунглях, він літає.
Фізкультурні робить вправи.
Папужка теж не ловить гав:
Крильця в сторони підняв,
Вгору – вниз ними махає,
Наче в джунглях, він літає.
Хом’ячок і морська свинка
Роблять вправи фізхвилинки.
Їм на місці не сидиться,
Швидко бігають по клітці.
Рибки пірця піднімають
І повільно опускають
З друзями ми відпочили І за парти дружно сіли.
Фізкультхвилинка (під відео).
-Увага! Потяг прибув до
станції: «Ветлікарня»
Слайд «Ветлікарня»
3. Станція «Ветлікарня»
Вчитель: Про що повинен подбати хазяїн, щоб його домашнім улюбленцям було зручно й комфортно у людській оселі?
3. Станція «Ветлікарня»
Вчитель: Про що повинен подбати хазяїн, щоб його домашнім улюбленцям було зручно й комфортно у людській оселі?
—Собакам не можна давати шоколад, бо він отруйний для них. Не можна давати торти, печиво, цукор, бо це може викликати сльозотечу і нагноєння очей.
—Котам необхідне різноманітне харчування: м’ясо, риба, сир, вівсяні пластівці, вітаміни. У визначеному місці завжди повинна стояти мисочка з чистою водою.
—Клітка для папуги повинна бути простора й зручна. Птах має вільно махати крилами, не зачіпаючи стінок клітки. У клітці треба встановити поїлку, годівницю, купіль, мінеральний камінь та іграшки.
—Житло морських свинок тримати треба у чистоті, постійно міняти тирсу, покласти сіно. Бажано покласти у житло свинки великий камінь – з нього тваринка оглядатиме свої володіння і точитиме об нього пазури.
—Для хом’ячка клітка повинна бути металевою, бо він спритно гризе дерево. Треба, щоб у клітці були сіно і папір для гнізда. Важливо для тваринки більше рухалася, щоб не розтовстіти.
—Дуже важливо, щоб рибки не переїдали, а корм не залишався на дні. На сніданок давати сухий корм, на вечерю – живий. Регулярно треба міняти воду, але тільки частину, бо чиста вода шкідлива для рибок.
Вчитель
-Дякуємо
вам за гарні поради. Ми обов’язково скористаємося ними. А зараз
вирушаємо далі! (Звучить стукіт коліс потяга)
4.
Станція
«Відео-репортаж».
- Тепер я хочу, щоб ви
розповіли про своїх домашніх улюбленців. Але не тільки розповіли, а й показали.
Увага на екран. Наш відео-репортаж!
5. Станція «Чомусиків»
Слайд «Чомусики»
Вчитель
-У маленьких «чомусиків» багато запитань. Давайте
допоможемо їм і відповімо на запитання.
1. Чому коти люблять ловити мишей?
В організмі мишей міститься багато сірки. А сірка необхідна котам для того, щоб їхня шерсть була густою і добре росла.
2. Чому папуги мають таку назву?
У середні віки цих балакучих птахів жило багато у Ватикані. Там їх називали «папа галл», що означає «папський півень». Звідси і назва – папуга.
3. Чому не можна підсаджувати маленьких рибок до дорослих?
Дорослі риби можуть прийняти малят за корм і з’їсти.
1. Чому коти люблять ловити мишей?
В організмі мишей міститься багато сірки. А сірка необхідна котам для того, щоб їхня шерсть була густою і добре росла.
2. Чому папуги мають таку назву?
У середні віки цих балакучих птахів жило багато у Ватикані. Там їх називали «папа галл», що означає «папський півень». Звідси і назва – папуга.
3. Чому не можна підсаджувати маленьких рибок до дорослих?
Дорослі риби можуть прийняти малят за корм і з’їсти.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Гра «Уяви себе тваринкою». Робота в групах.
1. Гра «Уяви себе тваринкою». Робота в групах.
- Любі діти, складіть у
групах із маленьких картинок тваринку та уявіть себе нею і розкажіть про себе невелику розповідь,
давши відповіді на запитання.
— Яка у вас
найулюбленіша їжа?
— Де ви
любите спати?
— Що
полюбляєте робити?
— Що вам не подобається?
2. Робота з
підручником. Бесіда про відповідальність за домашніх тварин. (с.84-85)
- Роздивиться фотографії кішок та собак. Які породи кішок
та собак ви знаєте?
(Шартрез, британська короткошерстна; Персидська;
Сіамська; Далматин; Коллі; Пекінес)
—Чи зустрічали ви кішок і собак без господарів?
— Як називають таких тварин?
— Чи легко їм живеться?
— Чи хотіли б ви, щоб ваш улюбленець одного разу опинився у такому становищі?
— Що треба робити, щоб цього не сталося?
—Чи зустрічали ви кішок і собак без господарів?
— Як називають таких тварин?
— Чи легко їм живеться?
— Чи хотіли б ви, щоб ваш улюбленець одного разу опинився у такому становищі?
— Що треба робити, щоб цього не сталося?
Як ви гадаєте,
звідки беруться бездомні собаки та коти?
–
Як можна назвати людей, які викинули їх на вулицю? (Жорстокі, бездушні).
–
Як ми зазвичай ставимося до таких тварин? (Жаліємо, боїмося, сердимося,
інколи
проганяємо)
–
Чим ми можемо їм допомогти?
3. Слайд «Кінозал»
-А зараз запрошую вас до кінозалу тітоньки Сови. Перегляд
мультфільму «Мої домашні вихованці. Нові друзі»
4. Хвилинка
театралізації. Читання віршів про домашніх улюбленців.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. Рефлексія.
-Наша подорож добігла кінця.
— Який найголовніший висновок ви зробили? (Ми несемо відповідальність за тих живих істот, життя яких залежать від уваги та догляду за ними з боку людини) Мати домашню тварину дуже відповідально. Про неї потрібно постійно дбати: доглядати, годувати, виховувати!
— Який найголовніший висновок ви зробили? (Ми несемо відповідальність за тих живих істот, життя яких залежать від уваги та догляду за ними з боку людини) Мати домашню тварину дуже відповідально. Про неї потрібно постійно дбати: доглядати, годувати, виховувати!
- Чи сподобався вам урок?
- Яке завдання вам було
найцікавіше?
Гра «Продовж речення»
-
Вдома батькам я розкажу…
Українська
мова. 3-й клас
Тема уроку. Правопис слів із двома
ненаголошеними [е], [и] в коренях.
Мета уроку. Вчити учнів перевіряти правопис слів із двома
ненаголошени-
ми [е],[и] в коренях;
закріплювати
вміння добирати слова (спільнокореневі та форми слів) для перевірки
ненаголошених [е],[и].
Розвивати
мовленнєві здібності учнів, лексичний запас, вміння аналізувати,
характеризувати мовний матеріал.
Виховувати інтерес до культурної спадщини свого народу, любов до рідної землі; бажання бути природі другом.
Обладнання. Слайди про Україну; квіти
віночка із завданнями; картки, пам’ятка „Як дібрати перевірне слово”,завдання для груп, ноутбук, комп’ютерна гра „Незнайко на містку”, мелодія на діску для фізкультхвилинки; малюнки струмочка, український
віночок; орфографічні словники.
Тип уроку. Комбінований.
Хід уроку
І.Організаційний момент. Створення емоційного фону
уроку.
1.
Привітання вчителя.
Станьте,
дітки, всі рівненько,
Усміхніться всі гарненько,
Настрій
на урок візьміть
Й
працювати всі почніть.
Працюватимем старанно,
Щоб
почути у кінці,
Що у
вашім третім класі
Діти
просто молодці!
2.Девіз уроку:
Вчитель.Сидимо – Діти. рівно
Пишемо – красиво
Слухаємо – уважно
Відповідаємо – правильно.
ІІ. Хвилинка каліграфії.
Щоб букви правильно писати,
Хвилинку каліграфії
Нам треба розпочати.
Писатиму букви рівнесенько,
Щоб були красиві, гарнесенькі.
У у ул уу уа
Україна
Україно! Земле рідна,
Земле сонячна і хлібна.
–Чому з великої букви пишеться слово Україна?
–Якими словами у вірші названо нашу країну?
(Рідна, сонячна, хлібна)
–Які можна ще дібрати слова до неї?
(Щедра,
чудова, мальовнича...)
Подивіться
все це наша Україна.(Демонстрація слайдів про Україну).
–Яка мова є
національною в Україні? (Українська)
–Якою її
називають? (Ніжною, милою, солов’їною, співучою...)
–Як треба
ставитись до своєї країни, до мови?
Ми – українці, повинні любити, шанувати, вивчати і
оберігати свою українську мову.
Вірш записати по
пам”яті.Звуко-буквенний аналіз слова солов’їна
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
–Назвіть
які пропущені букви ви вставили у словах, доберіть до них переві-
рні слова.
–Яка
відгадка загадки? (Сунички)
в)Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми і мети уроку.
Передбачення.
Тема нашого уроку: правопис ненаголошених голосних
[е],[и] в коренях слів.
–Як ви думаєте, чого навчить вас цей урок?
(Правильно, вимовляти, знаходити у словах та
перевіряти ненаголошені голосні).
–Сьогодні на уроці ми згадаємо все, що вивчили
про корінь слова і спільнокореневі слова; будемо знаходити ненаголошені [е],[и] в коренях слів,
правильно добирати перевірні слова; вправлятися в
усному мовленні, а також научимось „плести віночок”.
ІV. Повторення вивченого
матеріалу.
1.Розповідь
учителя.
Віночок – це плетене коло із квітів, листя, гнучких
гілочок. Терновий вінок,
наприклад, є символом страждань. Лавровим вінком
здавна нагороджували переможців. А український віночок символізує молодість, красу,
кохання. Існує така легенда.
Йшла
дівчина по воду. Зустрів її парубок і просить: „Зніми вінок – моя будеш”. Не
веліла матуся знімати віночок, та парубок був гарний, говорив красиво, а
ласкавий погляд зігрівав серце. Зняла дівчина віночок, а парубок перетворився
на страшного діда і забрав її до себе.
Тому й
говорять, що вінок – не просто прикраса дівчини, а й оберіг, що має цілющі
властивості – знімає біль, захищає від різних хвороб, злих духів, зберігає
волосся гарним
2.Щоб дізнатися, які саме квіти впліталися у віночок проведемо гру
„Споріднені слова знайди, у віночок їй вплети”. Робота в парах. (Три учні
працюють біля дошки).
барвінковий барбарис Роман ромашковий
чорнобривцевий чорнобривчики
Сплетімо вінок український
сьогодні
Із
мальв, чорнобривців, калини,
З
барвінку та жита, із м’яти, нагідок
З
жоржин, чебрецю та вербини.
Перший віночок для трирічної дівчинки плела мама.У
нього вплітали три квітки:барвінок – квітка – тато, яка оберігає доньку, годує
її; чорнобривець – квітка – мати, яка захищає від усього недоброго, виховує її;
ромашка – це сама дівчинка.(Прикріплюю квіти на дошку)
3.Перевірка роботи учнів, що працювали біля дошки.
–Які слова
називаються спільнокореневими?
– Що таке
корінь? Чому слово чорніти зайве?
4.Перевірка роботи учнів, що працювали у зошитах.
–Прочитайте, які споріднені слова виписали ви?
Які квіти вплітали у віночок?
–Щось не
хочуть вплітатись наші квіти і недаремно, вони пропонують нам завдання
З...мля, ст...пи, оз...ро, з...лений, гр...чаний, кл...новий,
л...сток, под...вись вм...вається, в...шневий, ст...бло.
6.Безсметрник – знак міцного здоров’я запитує: „Як перевірити ненаголошені [е],[и] в корені слова? Як
дібрати перевірне слово? (Робота з пам’яткою)
Фізкультхвилинка.(Танцювальні рухи під мелодію
української пісні)
6.Цвіт вишні та яблуні – це символ невмирущої
любові материнства пропо-
нує нам розв’язати шаради „Відгадай
слово”.
а)Корінь
від слова грибочки,суфікс від слова хмарне,закінчення від слова зимовий.
Грибний – гриб.
б)Корінь
від слова риб’ячий,суфікс і закінчення від слова гойдалка.
Рибалка –
риба.
V. Вивчення нового матеріалу.
1.Проблемна
ситуація.
На калині записано слово: з...л...ніють.
–Скільки ненаголошених голосних у цьому слові?
–Як їх перевірити?
–Потрібно дібрати слова для перевірки спочатку
першого,а потім другого звуків.
До вінка вплетем калину –
Нагадає землю
рідну.
Цвіт калини
білопінний –
То є символ
України.
А ще це символ дівочої краси.
Любисток і волошки були колись птахами,вчили людей
любити одне одного,бути щирими у розмовах і вчинках.Це символ людської
відданості.
2.Робота
з підручником. Коментоване письмо(впр.205,с.158).
VІ. Закріплення вивченого
матеріалу. Самостійна робота(впр.206).
Деревій – рослина з дрібненькими білими
квіточками, цупким стеблом проростає і цвіте всюди. Тим-то вона стала у вінку
символом нескореності.
1.Самостійна
робота(впр.206).
1 варіант – перший стовпчик, 2 варіант –другий
стовпчик.(Два учні працю-
ють біля дошки).
–Ось і
сплели ми вінок.Я надіюсь ви запам’ятали, які квіти вплітають у нього.
2.Робота у
групах.
1
завдання – „Виправити помилки”.
2
завдання – Комп’ютерна гра „Допоможи Незнайку
перейти через місток”.(Вставити ненаголошені голосні.)
1 група виконує перше завдання, 2 група –
друге.Потім навпаки.
VІІ. Робота над текстом.
1.Інтерактивна
гра „Гірлянда асоціацій”.
2.Читання вірша „Де
Україна?”.
Україну
знайти легко,якщо заблукаєш,
Чи не
знаєш ти струмочку?
Чи гаю
не знаєш?
–Звідки
дзвін красивий лине?
–Звісно,
від струмочку.
–Звідки
пахне малиною?
–З
рожевого гаю.
Україну
знайти легко, якщо заблукаєш.
Де усе
це ти відчуєш, -
Україну
знайдеш!
–Ось про
такий струмочок наш текст.
3.Робота над текстом „Струмок”(впр.208).
–Прочитайте самостійно текст.
–Прочитайте зачин, основну частину, кінцівку.
–Чи
бачили ви, як тече струмочок (Показ ілюстрації).
–Розкажіть,
як би ви допомогли своєму струмочку знайти річку.
–Вставте
пропущені букви у словах.Чи в усіх словах написання пропуще-
ної букви перевіряється наголосом? (Ні. Потрібно
дивитися у орфографічний словник.)
(Весело – веселий; петляв – петлі; леваді – словник; криничка – словник;
джерельце – словник; тече – словник; великі – велич)
VІІІ. Підсумок уроку. Рефлексія. Оцінювання
учнів.
- Чи добре ви запам’ятали, які квіти вплітали у вінок?
Квіткові загадки віночка
Не забудь, будь ласка, друже,
У вінку найперша ...(ружа)
Друга квітка теж не зайва,
Друга квітка зветься ... (мальва)
Щоб була гармонія -
Третя в нас...(півонія)
А барвінка попередник
У вінку-то наш...(безсмертник)
Як перлина між перлинок-
Так між квітами...(барвінок)
Цей квітневий
цвіт травневий,
Цвіт весняий, цвіт...(вишневий)
Як згадав ти цвіт вишневий-
Не забудь і...(яблуневий).
Цвіт самої України-
Це, звичайно, цвіт...(калини).
Ось, на небо схожа трошки,
До вінка прийшла...(волошка).
Запашним духмяним листом
Зачаровує...(любисток)
Плести
я віночок вмію
Зараз
черга...(деревію).
-Яке завдання було найцікавіше?
-Яке завдання для вас виявилося складним?
-Продовжіть
речення. Сьогодні на уроці я навчився...
-Чи
збулись ваші сподівання на уроці?
ІХ. Домашнє завдання (впр.209,с.88) Українська
мова. 3-й клас
Раунд 2. У грі сектор №1. Проти
знавців грає заєць Хвалько. Він пропонує ребуси ДА; 10’’’на; 100 лиця (вода,
Десна, столиця)
Тема уроку. Підсумковий урок по темі „Будова слова.”Урок-гра ”Що? Де? Коли?”
Мета уроку. Повторити і узагальнити знання дітей по темі „Будова слова”; закріплювати вміння визначати
у слові його значущі частини; добирати слова для перевірки ненаголошених
голосних [е],[и]; збагачувати словниковий
запас учнів.
Розвивати інтерес до слова, творче мислення і мовлення учнів, вміння
узагальнювати, бути винахідливим, кмітливим.
Виховувати любов до рідної держави України, почуття колективізму.
Обладнання. Круг, що
обертається;імпровізований телевізор, ілюстрації каз
кових героїв, дзига,
листи із завданням, керамічна іграшка Мудра Сова, медалі, картини природи,
пазли для складання карти України, картки із
завданнями, фонограма для пісні.
Тип
уроку. Урок повторення й узагальнення.
Хід уроку
І. Організація початку уроку.
Ось почули ми дзвінок.
Він покликав на урок.
Кожен з вас вже постарався –
До уроку приготувався.
Тож девіз тепер згадаймо.
Девіз нашого уроку: Граючись,
вчимось!
ІІ. Повідомлення теми та завдань
уроку.
–Діти, сьогодні урок української мови ми
проведемо у вигляді гри „Що? Де? Коли?” Узагальнимо одержані знання з теми
„Будова слова”, покажемо, як навчилися визначати будову слова, добирати
спільнокореневі слова, перевіряти
ненаголошені голосні у коренях слів. Попрацюємо над
розвитком мовлення, уважності,
кмітливості.
Лише дзига забринить,
Стане кожен серйозним в цю мить
Бо роботи багато у нас,
І активно працює весь клас.
ІІІ. Підготовка до гри „Що? Де?
Коли?” Повторення теоретичного матеріалу.
А ось і Мудра Сова – ведуча і
суддя нашої гри. Вона тримає якесь слово. Це слово – Батьківщина!
1. Технологія „Мікрофон”.
–Що таке Батьківщина? (Відповідь дітей)
–Батьківщина – це наша держава, наше рідне село, вулиця з нашими
будин
ком, школа. А ще – сині озера,
блакитні плеса річок, високі гори, полонини. Це сивий Дніпро й величезне Чорне
море. Це ліси, гаї і широкі поля. Це – барвисті квіти, розлогі дерева. Це –
зелена травичка, по якій ви так любите бігати. І де б ви не були – скрізь вам
буде добре на вашій рідній землі. (Демонструю картини природи)
Різні в світі є країни,
Різні люди є на світі,
Різні гори, полонини,
Різні трави, різні квіти...
Є з усіх одна країна,
Найрідніша нам усім.
То прекрасна Україна
Нашого народу дім.
–Сьогодні у грі вашими
супротивниками будуть не учні, а герої улюблених казок та мультфільмів. За
правильні відповіді ви будете отримувати пазли, з яких ми зберемо карту нашої
держави. Поділ на 2 команди.
2. „Торбинка таємниць”.
У торбинці паперові кружечки блакитного кольору
з буквами, що утворю
ють слово Україна, та кружечки
червоного кольору з буквами, що утворюють слово калинка. (Учні витягують по
одному кружечку, залежно від кольору розподіляються на дві команди Українка і
Калинка).
– А зараз, щоб краще підготуватися до гри
повторимо теоретичний матеріал.
3. „Мозковий штурм”
–З яких частин складається слово?
–Як визначити в слові закінчення і основу?
–Що називається коренем? Як його знайти?
–За допомогою чого утворюються нові слова?
–Чим префікс відрізняється від суфікса?
–Як перевірити написання ненаголошених [е],[и] в коренях слів?
–Молодці. Увага, увага! Гру розпочато!
(Звучить гонг)
ІV. Гра „Що? Де? Коли?”
Раунд 1.У грі сектор №3. Проти команд знавців української мови грає Незнайко (З конверта під №3 виймаю
ілюстрацію Незнайка та лист із завданням. ілюстрацію розміщую
на екрані імпровізованого телевізора, зачитую завдання).
–Незнайко пропонує вам утворити якомога
більше слів, складених із букв слова Україна (рана, кран, рука, кара, кар, рак
і т.д.)
Переможець отримує пазл із
зображенням Центральної України.
Переможець отримує пазл із
Північною Україною.
–Діти, Десна – це річка, яка протікає в
Північній Україні.
–А яке місто є столицею України?
–У якій частині України
знаходимось ми? (У Північній)
Раунд 3.У грі сектор №2. Проти знавців грає
Вовчик-братик. Він пропонує пограти в гру „П’ятий зайвий”. Зайве
слово тут десь є, спробуйте відшукати!
На картках: будівля, будувати, будильник, будова, будинок;
підводний,
підвода, водолаз, вода, водяний;
нічого, нічний, нічка, нічечка, ніч.
–Чим відрізняється зайве слово
від решта слів? (Воно не спільнокореневе)
Переможець отримує
пазл із Південною
Україною, прикріплює на дошці.
–Хто був на Чорному морі? Що вам
запам’яталось?
Фізкультхвилинка.
Діти співають українську народну пісню,
виконують танцювальні рухи.(Домашнє завдання)
Раунд 4.У грі сектор №4.З вами грає Колобок. Він
пропонує пограти у гру „Займи позицію”.
Виписати із поданого вірша слова
з ненаголошеними голосними [е], [и].Довести свою думку щодо написання ненаголошених
голосних.
Гарна, велика країна моя
Є в ній озера, річки і моря,
Гори високі, степи та ліси
–
Скільки багатства і скільки краси!
Молодці! Приєднуємо до карти
Східну Україну.
Раунд 5.У грі сектор №6.З вами
грає Барвінок. Він пропонує вам бліц-турнір. За
кожну правильну відповідь
отримуєте 1 бал, а потім
підрахуємо.
1) Що довше: Дніпро чи Ворскла?
(Ворскла, бо має 7 літер)
2)Яка річка тече в роті?
(Десна)
3)Яке слово складається з семи
однакових літер? (Сім’я)
4)Як називали сестру Кия,Щека і
Хорива, іменем якої названо річку?(Либідь)
5)Назвіть одним словом: плахта,
сорочка, крайка, кожух. (Одяг)
6)Як називають дитину вівці?
(Ягня)
7)Спільна частина споріднених
слів – це ... (корінь)
8)Як записати слово робота п’ятьма і чотирма буквами? (Праця і труд)
9)Доповніть прислів’я: Без верби і калини ... (нема України)
10)Допишіть букву, щоб утворилось
нове слово лина – (я, г, с)
Настала черга Західної України. Прикріплюємо її.
Раунд 6.З вами грає сектор №5.У
грі Лисичка-сестричка.
Завдання: Дібрати слова за
схематичною будовою слів.
В склад України ще
входить Автономна республіка Крим, яка розташована на Кримському півострові. Ростуть там
кримські сосни, суничні дерева, лавр, магнолія, мигдаль, інжир, виноград.
Раунд 7.Сектор №7. З вами
грає Буратіно. Він надіслав нам „Чарівну
скриньку”. У цій скриньці на вас
чекає сюрприз. Назву його впізнай за записом: Це символ України, а також символ
молодості та дівочої краси.
–Що це? (Калина)
Буратіно просить написати
невеликий твір про калину, використовуючи подані вислови: невисокий, але пишний
кущ; лікарська рослина; запашний цвіт; ніби дівчина в білій хустині; кетяги
палахкотять, мов ліхтарики;рум’яні;
кислувато-терпкий смак; гостинно
пригощає.
–Закінчилась наша гра, і ми завершили збирати
мапу нашої України. Яка вона гарна! Лежить довкола простір широкий, степ
безкраїй, як море. Наша країна – країна легендарної історії й героїчних подій.
Її не можна не любити. Любити свою Батьківщину – це означає не бажати зла,
поважати рідну мову, культуру, літературу, побут, історію. Сьогодні Україна –
вільна суверенна держава, яка будує нове життя. Саме від вас, від усіх нас
залежить її доля.
V. Самостійна робота
(Вправа 299, с.120).
VІ. Підведення підсумків
уроку.
–Наш урок завершується. Підсумуємо ж свої знання.
–Чому ви навчилися, вивчаючи тему „Будова слова”?
–Зараз я хочу почути ваші враження від цього уроку.
Гра „Інтерв’ю”.
–Чи сподобався урок?
–У якій формі він проходив?
–Що найбільше сподобалось робити?
–Які завдання викликали труднощі?
(Аналіз роботи класу на уроці, індивідуальне оцінювання учнів. Мудра
Сова вручає нагороди)
VІІ. Домашнє завдання.
С.123 – запитання і завдання для
повторення, вправа 305.
Немає коментарів:
Дописати коментар